marlic
19 بهمن 1401 - 12:03

کاهش قیمت گوشت قرمز ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان تا دو هفته آینده

رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه دام زنده و لاشه گوشت قرمز گوسفندی گرم از کشورهای مجاز وارد می‌شود، گفت: قیمت گوشت قرمز تا دو هفته آینده هر کیلوگرم بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان کاهش می‌یابد.

سید محمد آقامیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با اشاره به برگزاری اردوی جهادی دامپزشکی در استان بوشهر، اظهار داشت: همزمان با ایام‌الله دهه فجر اردوی جهادی واکسیناسیون سم‌پاشی دام‌ها در روستاها و مناطق عشایری در استان بوشهر به‌ عنوان بیست و دومین استان آغاز شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از واکسینه شدن 120 هزار راس دام در استان خبر داد و بیان کرد: سم‌پاشی اماکن دامی، تشخیص و درمان دام و دیگر خدمات مورد نیاز دامداران رایگان ارائه می‌شود.

وی اردوی جهادی دامپزشکی را در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر حل مشکلات کشور به‌صورت جهادی دانست و تصریح کرد: در بیماری دام مشکلات زیادی وجود دارد که با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم و خوشبختانه در ایام دهه فجر اردوهای جهادی دامپزشکی به دستور رئیس جمهور در نقاط مختلف فعال شده است.

وی پیشگیری، کنترل و مهار بیماری‌های دامی را مهمترین عوامل رزمایش یاد شده دانست و بیان کرد: با پاکسازی شش بیماری دامی امتیاز ویژه‌ای لحاظ شده که تحقق این مهم ظرفیت کارخانه‌های واکسن‌سازی کاهش می‌یابد و اکنون 9 درصد واکسن‌های دامی وارداتی است که امید می‌رود در داخل کشور تولید شود و 100 درصد در تولید واکسن دامی به خودکفایی برسیم.

رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به واردات 75 درصد واکسن طیور تصریح کرد: با اقدامات انجام شده بخشی از واکسن‌های وارداتی طیور می‌توانیم در داخل تأمین کنیم.

آقامیری با بیان اینکه 7 شرکت واکسن‌سازی در ایران وجود دارد، افزود: اردوی دامپزشکی نقش مهمی در حوزه خودکفایی در تولید واکسن و مبارزه با بیماری دام دارد.

وی تعداد بیماری مشترک بین انسان و دام را 800 نوع دانست و خاطرنشان کرد: این اقدام سازمان دامپزشکی سبب ارتقا سلامت و بهداشتی جامعه انسانی هم می‌شود و خدمات سازمان دامپزشکی از مزرعه تا سفره است.

رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه اگر آسیبی به دام وارد شود منبع تولید گوشت از دست می‌رود اضافه کرد: متوسط تولید گوشت قرمز در کشور حدود 700 تا 800 هزار تن است 25 درصد از تولید گوشت در اختیار جامعه عشایری قرار دارد و در سال حدود 200 هزار تن عشایر تولید گوشت قرمز بر عهده دارند.

آقامیری جامعه عشایری را مستحق خدمت دانست و بیان کرد: عشایر تاکنون کمترین خواسته و بیشترین حضور در همه عرصه‌های انقلاب اسلامی داشته‌اند.

وی با استناد به بیانات حضرت امام راحل که عشایر ذخیره انقلاب اسلامی هستند گفت: عشایر همیشه در حل گرفتاری‌های کشور مشارکت دارند به ویژه در زمان کمبود گوشت، عشایر در صحنه هستند و بدون هیچ چشم‌داشت مادی تلاش می‌کنند.

رئیس سازمان دامپزشکی واردات گوشت قرمز را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: متأسفانه در راستای کمبود عرضه در گوشت قرمز در این ایام قیمت گوشت قرمز افزایش یافت و حدود 100 تا 150 هزار تومان یکی دو هفته آینده قیمت گوشت کاهش می‌یابد.

آقامیری ادامه داد: دام زنده و لاشه گوشت قرمز گوسفندی گرم از کشورهای مختلف که مجاز هستند بر اساس پروتکل‌های بهداشتی وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه قیمت گوشت قرمز نزولی شده گفت: کاهش قیمت گوشت قرمز ادامه خواهد یافت که کمبود عرضه در گوشت قرمز در بازار نداشته باشیم.

انتهای پیام/190/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1027268